С времето зъбите естествено губят блясъка и яркостта си. Причините за това могат да бъдат различни. Прави се основно разграничение между факторите, които действат върху зъба отвън (външни) и тези, които водят до загуба на оригиналния цвят на зъба отвътре (присъщи). Нека видим как се стига до нуждата от избелване на зъбите.
Вътрешно обезцветяване
Вътрешното обезцветяване се причинява от цветни отлагания в твърдото зъбно вещество. Понякога те са резултат от заболявания (например жълтеница) или нарушения на минерализацията, които могат да бъдат причинени от лекарства като съдържащи желязо препарати, психотропни лекарства и диуретици или от антибиотици като тетрациклин.
Тежки наранявания на зъбите и травми, при които кръвта е навлязла в дентиновите каналчета, амалгамни пломби, калцификати, флуороза, ендодонтско лечение, при което пулпата е била напълно отстранена и некрозата на пулпата могат да бъдат забележими като тъмни петна и линии в зъбите. Материалите за пълнене, материалите за корени или напоителните разтвори също могат да причинят присъщо обезцветяване.
Външно обезцветяване
Външното обезцветяване може да бъде причинено от цветни пигменти от храни и напитки (кафе, чай, кола, къри, различни видове плодове, тютюн и др.), Които мигрират в зъбния емайл. Честата консумация на кисели напитки (червено вино, плодови сокове и др.) Също може да доведе до натрупване на цвят в зъбите. Комбинацията от черен чай с лимон има двоен ефект: лимонената киселина първо премахва минералите от зъба, а пигментите от тъмен чай след това заемат тяхното място.
Обезцветяването от повърхностни отлагания обикновено може да бъде отстранено с редовна хигиена на устната кухина. Ако е възможно, пациентът трябва да избягва търкане с абразивни пасти за зъби, тъй като съдържащите се в тях шмиргели могат трайно да увредят емайла. Домашните лекарства като бита креда, пюре от ягоди, лимонов сок или бакпулвер, които също могат сериозно да увредят повърхността на зъбите, са особено съмнителни.
В случай на тежко повърхностно обезцветяване, професионалното избелване на зъбите е не само по-ефективно, но и щадящо зъбите. Въпреки това, той вече не може да направи нищо срещу оцветители в зъбната структура. Тук трябва да се извърши вътрешно или външно избелване.
Как избелените ми зъби остават по-дълго бели?
Не трябва да ядете, пиете или пушите по време на лечението. Веднага след това оцветяващите храни и напитки като кафе, чай или кола засега са табу, тъй като зъбът, който е малко изсъхнал от „избелването“, първоначално абсорбира много влага от устната кухина – и по този начин също цветни пигменти!
Избелване на зъбите
При избелващата терапия зъбите се изсветляват с химично вещество (водороден прекис или карбамиден пероксид), подобно на начина, по който се избелва косата. Повечето избелващи средства освобождават кислородни радикали, които мигрират в зъба и отнемат оцветяващия ефект на пигментите. Активната съставка водороден прекис разделя нанесените цветни молекули и ги отстранява от зъбния емайл. Твърдото зъбно вещество не се атакува, само се променят цветните молекули.
Повече информация:
https://igdental.bg/izbelvane-zabi.html
Дентална клиника IG Dental – гр. София